Ana sayfa » Nasıl Çalışıyoruz » Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır

Dış Cephe Kaplama “Mantolama”

Dış ve cephe mantolama, kaplama veya diğer adıyla ısı yalıtımı binanın dışından yapılan bir işlemdir. İnşaat halindeki veya faaliyet durumundaki binalar için yapılabilmektedir. Isı tasarrufu açısından gerekli olan bu işlem kullanılacak malzemenin türüne göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

Günümüzde yeni yapılan bütün binalar için uygulanan bu işlem; eski binalara da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Apartman, iş yeri, müstakil ev, garaj ve tüm kapalı mekanlar için uygulanabilmektedir.

Dış Cephe Mantolama Yazın İşe Yarar Mı?

Dış cephe kaplama kışın içerideki ısıyı muhafaza eder. İçerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını engellediği gibi dışarıdan gelen aşırı soğuk havaya da çözüm sağlar. Yaz aylarında ise dışarıdaki aşırı sıcak havanın kapalı mekana girmesini önler. İçerideki serin havayı da muhafaza eder.

Dış Cephe Kaplama Ne Zaman Yapılmalı?

Dış cephe Kaplama için hava koşulları önelidir. Aşırı soğuk ve don olmadığı sürece yapılabilir. 

Isı Yalıtımı Rutubet Önler Mi?

Dış cephe mantolama, içerideki ısı dengesini koruduğu için nem ve rutubet için çözüm olabilir. Özellikle mekandaki aşırı hava değişimleri ani soğuma ve ısınmalar önlenmektedir.

Dış Cephe Renkleri

Dış cephe renkleri nasıl olmalıdır renk seçerken neye dikkat edilmelidir? 

Dış cephe rengi seçiminde ilk dikkat edilecek konu, şehir ya da yaşanılan yerin plan ve kurallarıdır. Şehir, ilçe mahalle idarelerinin belitmiş olduğu herhangi bir renk zorunluluğu veya yasağı yoksa daha çok mimariye uygun bir renk seçilmelidir. Renklerin uyumlu olması ve seçilecek renklerin zıtlık/denge ayarlarına dikkat edilmelidir.

Renkler ile ilgili detaylı bilgi için Boya badana ve boya ustası yazımızı okuyabilirsiniz. 

Dış Cephe Isı Yalıtımı Fiyatları

Dış cephe için yapılacak ısı yalıtımı fiyatlandırma genellikle işi yapan firma/usta tarafından belirlenir. Fiyat belirlenirken işin yapılış şekli; malzemeli malzemesiz gibi. kriterler önemlidir.  Kullanılacak malzemenin çeşidi, cephenin büyüklüğü, çalışma koşulları, konum, yükseklik, iskele durumu gibi faktörler yalıtım fiyatlarını belirleyen unsurlardır.

Altinokboya fiyat bilgis için

Mantolama Malzemeleri ve Özellikleri

Kullanılacak malzemenin türü, markası, kalınlığı son derece önemlidir. Taş yünü, fombort, izocam, boya ve diğer kimyasal malzemeler, kullanılır. Malzemenin türü yalıtım için çok önemlidir. Taş yünü işçilik bakımından zor olmasına rağmen performans olarak önerilir.

İçeride Mantolama Isı Yalıtımı

Dış cepheden mantolamanın müsait olmadığı veya tercih edilmediği durumlarda iç taraftan da ısı yalıtımı yapılabilmektedir. Mutfak mantolama, salon mantolama gibi sadece belirli bir alanın da içerden mantolaması yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir